aktualności

Aktualności

 • 15.02.2018
  zachęcamy państwa do zgłaszania swoich prac na 26. wystawę wrocławskiej grafiki użytkowej, organizowaną przez studentki uniwersytetu wrocławskiego pod opieką dr doroty płuchowskiej.„chcemy przypomnieć rzeczy oczywiste czyli udowodnić, że warto inwestować w dobry projekt, czytelne oznaczenia, zrozumiałe znaki, nienachalne szyldy czy dobre identyfikacje wizualne, w skrócie - przejrzyste oraz estetyczne rozwiązania komunikacyjne. to one upraszczają komunikację i rozwiązują problemy. o ile są dobre.” - tak opisują ideę wystawy jej organizatorki.wystawa ma w zamyśle pokazanie „zasobów” wrocławskiego projektowania graficznego, dlatego autorami prac nie będą jedynie agencje kreatywne i profesjonaliści ale też studenci. mimo założenia, że grafika użyt-kowa to projekty wdrożone i zrealizowane, organizatorki również chcą pokazać prace początkujących, zdol-nych studentów, ich możliwości i potencjał.
 • 14.02.2018
  czy można pokochać design? zapewne — szczególnie ten mniej funkcjonalny, niezrównoważony i nierzadko nikomu niepotrzebny. a co z projektowaniem zorientowanym na człowieka i problemy współczesności? ten mniej spektakularny, ale niezwykle istotny wymiar projektowania przybliżą dr krzysztof moszczyński i dr mariusz wszołek podczas wykładu z cyklu „uniwersytet swps w empiku”.

  najbardziej zgrany duet- doktorzy Wszołek i Moszczyński w walentynki w renomie. czy można sobie wyobrazić lepszy sposób na spędzenie tego wieczoru?:)
 • 15.02.2018
  szanowni państwo. zapraszamy wystawę zmiana przez design vol. 6, która będzie miała miejsce we wrocławskim oddziale uniwersytetu swps. wystawa jest częścią obchodów dni z grafiką
 • 21.11.2017
  dlaczego ludzie starają się być do siebie podobni? odpowiedzi mogą być różne: pokazują w ten sposób wzajemny szacunek, kontynuują rodzinne tradycje, tworzą zbiorowości oparte na wspólnej hierarchii wartości reprezentowanej w wizualnym kodzie, ukrywają tożsamość pod maskami i przebraniami społecznych ról, boją się być inni, nie są dość kreatywni by kształtować obraz siebie, brak im zasobów, a też możliwości nabywania różnych przebrań... powojenna polska to z pewnością nie kraj (dla) designerów. ludzie ubrani w takie same lub podobne ubrania sztywno upozowani w ubogim atelier fotografa to jeden aspekt prezentowanych na wystawie zdjęć. nad szablonową ogładą górę bierze prywatność, codzienność i zwykłość prezentowanych scen, kultywujących w procesie fotograficznym moment spotkania fotografa z modelem, kiedy to negocjowana jest pewna wizualna oferta, obraz realizowany z myślą o drugiej osobie, przejmującej rolę publiczności. to my. nawet jak wystawę zwiedzamy oficjalnie, zdjęcia uwzględniają wymiar prywatności. jako publiczność prezentowanych zdjęć jesteśmy inni od tej zakładanej, docelowej, ale jednocześnie robiący to samo, uczestniczący w procesie odgrywania ról. tłem prezentowanego zestawu jest kruchość fotograficznego medium ulegającego erozji naturalnej, chemicznej, fizycznej, kulturowej... co podkreślone zostało na wystawie surowym charakterem zdjęć, pozbawionych retuszu w większych częściach tła. znaczenia zdjęć zmieniają się zależnie od dekoracji, aktorów poubieranych w te same stroje, kondycji medium, otoczki kulturowej i publiczności, zachowują charakterystyczną tradycyjnej fotografii dwoistość bycia wyreżyserowanym obrazem wpisanym w kulturowe kody i doświadczenia obecności realnych osób.

  o autorach

  kazimiera i karol danielewiczowie – małżeństwo fotografów uwieczniających wizerunki mieszkańców kątów wrocławskich od czasów powojennych, zostawili po sobie zbiór ponad siedmiu tysięcy szklanych negatywów, będących obecnie w posiadaniu stowarzyszenia miłośników ziemi kąckiej. wystawa w obecnym kształcie odbywa się dzięki uprzejmości stowarzyszenia miłośników ziemi kąckiej. kuratorzy: andrzej cichecki (stowarzyszenie miłośników ziemi kąckiej) michał jakubowicz (katedra grafiki, uniwersytet swps)

  szczegóły

  kiedy: 21.11.2017 g. 15:00 gdzie: uniwersytet swps wrocław, ul ostrowskiego 30b. sala 120 zapisy: link
 • 09.09.2017
  9 września zapraszamy na drzwi otwarte do wrocławskiego oddziału uniwersytetu swps. w ich trakcie będziecie państwo mogli dowiedzieć się więcej o studiach na oferowanych przez uczelnię kierunkach, w tym oczywiście o studiach na grafice. dodatkowo będzie można poznać budynek, sale i sprzęt uniwersytetu swps od środka oraz zapoznać się szczegółowo z zasadami rekrutacji. miło nam ogłosić, iż w tym roku katedrę grafiki zaprezentują nasi studenci: jan andrzejewski i mateusz antczak, którzy opowiedzą jak to naprawdę jest na studiach u nas z perspektywy studenta i czego można się u nas nauczyć.
 • 20.07.2017
  prosimy skomentować wizualnie zmiany społeczne, jakich doświadczamy w skali lokalnej i globalnej – tak brzmiało zadanie dla osób ubiegających się o indeks na grafikę i roczne stypendium pokrywające czesne za naukę na uniwersytecie swps we wrocławiu. zwyciężczynią tegorocznej edycji programu „głowa się rusza” organizowanego przez katedrę grafiki została katarzyna ostaszewska.
 • 15.07.2017
  dla wielu osób idea designu wiąże się z upiększaniem i zdobieniem otaczającego nas świata. dla studentów grafiki uniwersytetu swps to jednak znacznie więcej. postrzegają projektowanie przede wszystkim w kategorii narzędzia do rozwiązywania problemów — również tych społecznych. i właśnie zagadnieniom społecznym poświęcają szóstą już edycję „zmiany przez design”. efekt? kilkanaście inspirujących, autorskich prac prezentowanych na placu solnym we wrocławiu.