europejska stolica kultury vol. 1

projekt studentów drugiego roku instytutu grafiki prezentuje rozwiązanie problemu orientacji publiczności w trójwymiarowej przestrzeni w postaci dwóch typów map wydarzeń związanych z europejską stolicą kultury. zaproponowane rozwiązanie jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego układu map. z jednej strony stanowi kontekstowe odniesienie do czasoprzestrzeni, z drugiej strony proponuje inny typ zwiedzania miasta skoncentrowany na refleksyjnym przeżywaniu miejsca w myśl idei ‚daj się zgubić’.

jak wskazują sami autorzy: Założeniem tego projektu było zaimplementowanie wartości ESK 2016 w środowisko wizualne. W ten sposób powstała mapa komunikacyjna. Wraz z systemem identyfikacji wydarzeń, tworzy spójną ofertę komunikacyjną Europejskiej Stolicy Kultury. Mapa występuje w dwóch wersjach. Pierwsza to mapa bez mapy w której usunięty został rozkład ulic. Związane jest to z faktem, iż w dobie urządzeń cyfrowych nawigacja nie stanowi już problemu. Jesteśmy w stanie z łatwością przemieścić się z punktu A do B. Uważamy jednak, że ważniejsze od celu jest to co spotkamy po drodze. Mapa prze- kornie ma za zadanie komunikować to, iż może warto jest się czasami zgubić i zapytać o drogę stając się tym sam ym częścią europejskiego dialogu. Pewna bezcelowość w eksploracji miasta, niewątpliwie wzbogaca nasze poznanie i przeżycia z nim związane. Druga opcja to mapa z mapą .Posiada pełny plan miasta, wszak nie wszyscy chcą się zgubić. W obu przypadkach mapa została wyposażona w zestaw narzędzi potrzebny do: zorientowania się w przestrzeni miejskiej, komunikacji w dwóch językach oraz listę wydarzeń związanych z ESK.

fragment zadania projektowego

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się w 1985 roku podczas spotkania Rady Unii Europejskiej. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Europejskie miasto wybrane przez UE w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa – w takim kontekście znajdzie się właśnie Wrocław w przyszłym roku. I tu pojawia się zadanie dla projektantów komunikacji, które dotyczy dwóch wiodących aspektów: diagnozy komunikacji w obszarze planowania wydarzeń związanych z Europejską Stolicą Kultury oraz zaprojektowania systemu orientacji dla szeroko rozumianej publiczności Europejskiej Stolicy Kultury.
B1

Info:
autorzy:
adrianna czerkawska
grzegorz markowicz
angelika lachowicz-wołoszyn
szymon zasuwa
prowadzący:
agata blat
mariusz wszołek
przedmiot:
communication design
diagnostyka komunikacji

Comments are closed