Film „Anatomia podwórka”

Anatomia podwórka on Vimeo .

“Anatomia podwórka
– próba opisu tożsamości miejsca i jego użytkowników: podwórze kamienicy czynszowej na obszarze wrocławskiej dzielnicy Nadodrze.”

Krótka, dokumentalna forma filmowa jest próbą opisu fragmentu Nadodrza, jednego ze śródmiejskich osiedli Wrocławia. Przedstawia jeden dzień z życia podwórka oraz zapis rozmów z mieszkańcami.
Współczesny obraz użytkowników tego obszaru półpublicznej przestrzeni miejskiej, tego w jaki sposób jest ona przez nich wykorzystywana i jakie mają wobec niej oczekiwania. Jednym z celów było także pokazanie zachodzących tu procesów społecznych w perspektywie historii tego miejsca, oraz kontrastu małej społeczności w stosunku do najbogatszej, najaktywniejszej części miasta, która znajduje się w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

dodatkowe informacje

Warstwa dźwiękowa wyznacza tok narracyjny, odgrywa rolę wiodącą. Zamysł nagrywania dzwięku (przy pełnej zgodzie rozmówców) bez jednoczesnej rejestracji obrazu podyktowany był próbą stworzenia możliwie jak najbardziej “niezobowiązujących” warunków do rozmowy, tak aby zachować ich możliwie prywatny / naturalny / niecenzurowany charakter.

Info:
autor:
małgorzata szwajkiewicz
promotor:
prof. michael fleischer
tytuł pracy:
anatomia podwórka – próba opisu tożsamości miejsca i jego użytkowników: podwórze kamienicy czynszowej na obszarze wrocławskiej dzielnicy Nadodrze

Comments are closed