Standaryzacja vs dywersyfikacja w reklamie na przykładach kampanii reklamowych międzynarodowych marek

Zakładamy, że kultury są różne, chociaż nie do końca wiemy, na czym ta różność polega. Zakładamy obserwując komunikację społeczeństwa, które dziś postrzegać można tylko jako społeczeństwo światowe (Luhmann 1997), że nie od dzisiaj (sic!) świat jest jedną wielką strefą interkulturową (Moosmüller 2009).

Zakładamy, że bez różnic kulturowych nie byłoby reklamy interkulturowej, chociaż nie do końca wiemy, do kiedy jest ona monokulturowa, a od kiedy interkulturowa. Jedno jest pewne: robi się reklamę interkulturową. Czy jednak jest ona interkulturowa, to już nie jest takie pewne. Dlaczego się ją robi? Powodów jest wiele. Jedni mówią o standaryzacji wizerunku, a inni jak na przykład Coca Cola, że dzięki standaryzacji reklamy na rynek europejski zaoszczędzała na początku lat 90. XX w. dziesiątki milionów dolarów, profitując w kolejnych latach jeszcze bardziej (Rathje 2006).

Niniejsze prace prezentują wyniki analizy reklam wiodących marek o zasięgu globalnym pod kątem standaryzacji i dywersyfikacji w kontekście komunikacji interkulturowej.

raport

prace zostały przygotowana przez panią małgorzatę szwajkiewicz i panią martę rośniak – studentki drugiego roku instytutu grafiki szkoły wyższej psychologii społecznej w ramach zajęć z reklamy interkulturowej.

Info:
autorzy:
małgorzata szwajkiewicz, marta rośniak
prowadzący:
dr dorota płuchowska
przedmiot:
reklama interkulturowa
kompetencja społeczna

Comments are closed