wystawa na murze. historia typografii – litera g

IMG_1850

historia typografii nie zaczyna się wraz z wynalezieniem druku przez mogunckiego drukarza gutenberga, lecz sięga starożytności. na przykład litera „g”. do rzymskiego alfabetu wprowadził ją appiusz klaudiusz w 312 r. p.n.e. co jeszcze warto wiedzieć o tej literze? jak ewoluowała? i dlaczego słynny typograf jan tschichold powtarzał, że „doskonała typografia jest bardziej nauką niż sztuką”? przekonajmy się podczas wystawy studentów grafiki, która właśnie odbywa się we wrocławskiej siedzibie naszej uczelni.

o wystawie

wystawa dotyczy genezy grafenu „g” w ciągu chronologiczno-technologicznym: od pisma ręcznego przez czcionki po komputerowe fonty. skąd pomysł na wystawę? otóż typografię często pomija się w projektowaniu graficznym. niesłusznie. struktury wizualne, kompozycja, obraz są dla projektowania wtórne – typografia jest pierwotna. w tym sensie „doskonała typografia jest bardziej nauką niż sztuką” (jan tschichold).
w ramach studiów graficznych na uniwersytecie swps przykładamy dużą wagę w procesie dydaktycznym do tematyki w różny sposób dotykającej liternictwa i typografii. nasi studenci uczą się składu typograficznego, projektowania liter i publikacji wielostronicowych.
rolą typografi jest z jednej strony prowadzenie użytkownika przez informację – w tym sensie ma być przejrzysta i jasna; z drugiej jednak strony pismo nadaje charakteru nadawcy, stanowi o jego tożsamości, statusie czy intencjach. to bardzo ważny element designu w ogóle, choć praktyka projektowa – szczególnie w tzw. codzienności społecznej – nierzadko sprowadza typografię do powtarzalnego systemu znaków.
— na wystawie przedstawimy krótką historię typografii na podstawie genezy i zmian w kształcie grafemu „g”. zaprezentujemy 15 tablic ilustrujących najważniejsze kształty liter „g” pisanych ręcznie, jak i czcionek oraz komputerowych fontów. ostatnia tablica wyjaśnia formę znaku grafiki — mówi katarzyna sowa, wykładowczyni na kierunku grafika na uniwersytecie swps.

info

uniwersytet swps we wrocławiu
ul. ostrowskiego 30b
mur przy ulicy ostrowskiego na terenie uczelni
wystawę można oglądać od 26 lipca 2018 r.

Comments are closed