zmiana przez design vol. 3 - projektowanie dla ludzi z ludźmi i o ludziach

jak mawiał brian reed: „wszystko zostało zaprojektowane, ale niewiele rzeczy zostało zaprojektowanych dobrze”. dobrze, czyli w sposób uwzględniający przede wszystkim potrzeby odbiorców i służący rozwiązywaniu ich problemów. w tym kontekście studenci grafiki uniwersytetu swps szukali problemów projektowych, z którymi mogliby zmierzyć się jako projektanci. efekt? kilkanaście inspirujących, autorskich prac prezentowanych w przestrzeni miejskiej we wrocławiu.

– zmiana przez design jest możliwa – przekonują studenci grafiki. dodajmy, że to zmiana na lepsze, która polega na rozwiązywaniu konkretnych problemów określonych grup społecznych. nieprzypadkowo hasło przewodnie prezentowanych w tym roku prac brzmi: „projektuj dla ludzi, projektuj z ludźmi i projektuj o ludziach”.

o wystawie:

o rozwiązywaniu problemów projektowych sporo mogą powiedzieć studenci grafiki. przy ulicy oławskiej, tuż obok wrocławskiego rynku, można oglądać efekty ich kilkumiesięcznej pracy.

część wystawianych prac została zrealizowana przez studentów grafiki oraz wychowanków dolnośląskiego specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego nr 13 dla niewidomych i słabowidzących w międzygórzu. efektem współpracy i odważnych eksperymentów są projekty pomocy dydaktycznych dla osób z dysfunkcją wzroku.

przykład? projekt gry towarzysko-edukacyjnej „materializm” dla osób niewidomych, opierający się na doświadczeniach haptycznych, czyli związanych z komunikowaniem się za pomocą zmysłu dotyku. gra ma rozwijać umiejętności rozpoznawania różnego typu tekstur, które występują w otaczającej nas rzeczywistości, co może mieć praktyczne zastosowanie dla osób z niepełnosprawnością wzrokową np. podczas ubierania się. instrukcję do dwuosobowej gry przeznaczonej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych napisano alfabetem braille’a.

wrocławianie będą mieli także okazję zobaczyć projekty przedmiotów, które na co dzień ułatwiają i uprzyjemniają nam życie – aplikacji mobilnych, gier komputerowych, systemów orientacyjnych. i naocznie przekonać się, że zmiana przez design nie tylko jest możliwa, lecz także jak jej dokonać.

logistyka:

wystawa jest dostępna w terminie 15-31 lipca przy ul. oławskiej we wrocławiu. serdecznie państwa zapraszamy