design opakowań - wheatbox - opakowanie koncepcyjne

Celem projektu było stworzenie opakowań dla dań na wynos, w których użyte zostały biodegradowalne i kompostowalne materiały, zastępujące nieekologiczny plastik.

Obecne opakowania na makaron, kanapki, jogurty czy napoje są zwykle wykonane w całości lub części z niekompostowalnego materiału, jakim jest plastik. Chcąc tego uniknąć, do makaronu zaproponowałyśmy materiał wykonany z otrębów owsianych (link) - produktu ubocznego procesu produkcji mąki, oraz bio plastiku PLA. Opakowanie bez problemu sprawdza się przy ponad trzydziestogodzinnym kontakcie z wilgotnym makaronem. Do przykrycia makaronu użyłyśmy tworzywa PLA, pokrywka o standardowym kształcie zachodząca na krawędź z zewnątrz i od wewnątrz. Do identyfikacji użyłyśmy naklejek z logo firmy i opisem danego produktu. Dla opakowań na kanapki znalazłyśmy alternatywę w postaci pergaminów pokrytych woskiem sojowym, zapewniające utrzymanie świeżości oraz higienę przy jedzeniu (brak kontaktu rąk z produktem)

treść projektu:

zadaniem studentów w ramach modułu "design opakowań" było przeprojektowanie istniejącego opakowania w myśl zasad i reguł zrównoważonego projektowania. ponadto zadaniem studentów było stworzenie gotowego prototypu projektu. projekt powstał w ramach zajęć: kreacja i prototypowanie.

zespół projektowy:

  • Magdalena Bilińska
  • Natalia Chwirot
  • Hanna Moczulska
  • Justyna Olczak
  • Marta Wizimirska