Małgorzata Jabłońska

dr sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych
artystka wizualna, projektantka graficzna, kuratorka sztuki,
autorka tekstów o sztuce

Zajmuje się przede wszystkim grafiką, w tym różnymi formami narracji graficznej (komiks, picturebook, obiekt graficzny) oraz – we współpracy z Piotrem Szewczykiem – działaniami w zakresie nowych mediów. Uczestniczka wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw sztuki współczesnej w kraju i za granicą (m.in. w Szwecji, Niemczech, Holandii, Austrii, Włoszech, Grecji, Korei) oraz festiwali animacji (m.in. Polska, Niemcy, Włochy, Rumunia, Ukraina).

Jako artystka wizualna współpracowała z renomowanymi ośrodkami sztuki współczesnej, takimi jak m.in.: Instytut Polski w Duesseldorfie i Wiedniu, przestrzeń artystyczna Parismoskau w Lipsku, galeria Raster w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Galeria Grafiki i Plakatu w Warszawie, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Galeria Arsenał w Białymstoku, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Centrum Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Otwarta Papiernia w Jeleniej Górze, Galeria Miejska w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu,  Galeria Intymna – Czytelnia Sztuk Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Rondo Sztuki w Katowicach, galerie Polskiego Związku Artystów Plastyków w Gliwicach i Dom Artysty Plastyka w Warszawie.

Jako projektantka graficzna realizuje ilustracje i okładki dla prasy, katalogi, książki autorskie, infografiki, okolicznościowe materiały graficzne dla różnych instytucji kultury. Jej prace graficzne ukazały się w pismach: Ultramaryna, Umělec, Machina, CITY Magazine, Fluid, Fa-art, Opcje, Ha-art, Arteon, Rzeczpospolita, Aspiracje, W kratkę. 

W zakresie projektowania graficznego współpracowała m.in. z Galerią Arsenał w Białymstoku, Instytutem Polskim w Duesseldorfie, Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach i niezależną wytwórnią płytową MikMusik!. Współpracowała także z sektorem biznesowym, głównie w zakresie projektowania znaku graficznego i  grafiki na produkty.

Wykształcenie
więcej
Wybrane wystawy
więcej
Doświadczenie zawodowe na uczelniach wyższych
więcej