Marcin Wysocki

Urodzony w 1981 w Katowicach. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zakończył dyplomem w 2005 roku, który obejmował projekt gazety ukazującej się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Był jej dyrektorem artystycznym przez cztery lata.

W międzyczasie czasie realizował projekty plakatów i elementów identyfikacji wizualnej dla instytucji kultury (m. in. Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, Biblioteki Śląskiej, Muzeum Śląskiego, Sinfonietty Cracovii) oraz projektował UI aplikacji geo-informacyjnych dla urzędów kilkunastu miast (m. in. Krakowa, Gliwic, Bytomia). Był autorem animacji wideoklipów muzycznych i scenografii wystaw.

Od 2011 roku pracując w CSW Kronika projektuje jej materiały promocyjne i wydawnictwa (kilkadziesiąt plakatów, książki, katalogi). Robi to z przyjemnością do dziś.

W latach 2016–2018 współpracuje z biurem projektowym SOKKA. Jest w nim odpowiedzialny za całość jego identyfikacji wizualnej. Jest członkiem zespołu przeprowadzającego audyty wzornicze w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014–2020 Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zaprojektowane przez niego książki regularnie zdobywają wyróżnienia i nagrody oraz są doceniane w Polsce i na świecie (Konkurs Śląska Rzecz, Konkurs PTWK Najpiękniejsze Książki Roku, rocznik Print Control, katalog PALETTE 08 Iridescent wydawnictwa victionary).

W 2019 roku zrobywa główną nagrodę w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii plakatu animowany dla plakatu wystawy Królowa pszczół oraz wyróżnianie w kategorii plakat użytkowy za plakat wystawy „Nic się nie stało”. W 2021 roku główną nagrodę w konkursie Śląska Rzecz otrzymuje wystawa Życie ludzi, której identyfikacja wizualna jest jego autorstwa (https://zycieludzi.kronika.org.pl/)

W 2020 roku uzyskał tytuł doktora sztuki i obronił pracę „Wystawa sztuki współczesnej jako usługa. Badanie potrzeb odbiorców wystaw w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Analiza i poprawa procesów projektowych wpływających na doświadczenia odwiedzających wystawy”. Wdrożony wówczas projekt został wyróżniony w kategori usługa w konkursie Śląska Rzecz 2019.