katedra grafiki, czyli: kim jesteśmy, co robimy, dlaczego to jest dla nas ważne

pojawia się pytanie, bo ono zawsze się pojawia: kim jesteśmy? no i z tym jest niejaki problem, bo co znaczy - my. więc może tak: jesteśmy zespołem dydaktyków, naukowców, projektantów i artystów. jesteśmy możliwie różni, ale łączy nas wiedza, ciekawość, dociekliwość, partnerskie relacje i niechęć do tego, co mówią wszyscy (zwłaszcza chórem). aha - lubimy zwierzęta (jedni takie, drudzy takie). to, co nas chyba najlepiej określa to pojemność na inność, bo wyznajemy regułę, że 'tam na zewnątrz może być inaczej - nie lepiej lub gorzej, ale zawsze inaczej'. 

zespół jest dla nas kategorią kluczową - kiedy wszyscy mówią o interdyscyplinarności, my dzielimy się naszą wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami z możliwie różnych obszarów. wśród nas można spotkać artystów, architektów, grafików, wzorników, fotografów, komunikologów, językoznawców, biologów, filmowców, graczy, przedstawicieli biznesu, prawników czy socjologów. no tak - różnorodność zobowiązuje

drugie pytanie, które się z reguły pojawia to, czym się zajmujemy -  co robimy? i tu też jest niejaki problem, bo jak opisać działalność tak różnych ludzi, żeby nie wyszło przydługawo lub kabotyńsko (niewłaściwe skreślić). george lois mawiał: myśl długo, pisz krótko; no więc tak: naukowo i dydaktycznie zajmujemy się projektowaniem komunikacji i grafiką użytkową, czyli tym obszarem pracy projektowej, w którym chodzi o rozwiązywanie problemów dla innych i dla siebie (bo my też jesteśmy inni), a następnie o stosowanie tych rozwiązań w sposób prosty i zrozumiały. zajmujemy się komunikacją społeczną i komunikacją wizualną, czyli tym, jak my wszyscy ze sobą gadamy, no i po co oczywiście.