MIKROŚWIATY – wystawa materiałów wspierających uczenie się

czas trwania: 
19.05-10.06.2021

oprowadzanie kuratorskie: 
02.06.2021 g. 17.00

miejsce: 
foyer Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu

organizator: 
Galeria Grafiki Uniwersytetu SWPS

kuratorka: 
Małgorzata Ciesielska

radość nas rozpiera, bo mamy pretekst, by zaprosić Państwa w nasze progi. zachęcamy do odwiedzenia wystawy i udziału w oprowadzaniu kuratorskim.

zapisy na oprowadzanie kuratorskie


wystawa „Mikroświaty” prezentuje efekty dwóch projektów realizowanych przez studentki i studentów grafiki w ramach zajęć z teorii i praktyki designu 2. projekt realizowany na ostatnim semestrze studiów wykorzystuje zdobyte wcześniej umiejętności oraz jest wstępem do samodzielnej pracy w pozauczelnianej rzeczywiści. 


mikroświat to odzwierciedlenie świata uwzględniające ogół najważniejszych cech, zjawisk, relacji, a także wiedzy zgromadzonej przez ludzkość. tworzenie mikro skali pozwala dzieciom na zapoznanie się ze złożonością w dostosowanych do ich rozwoju dawkach i formach. w konsekwencji przyczynia się to do postrzegania bogactwa świata i sprawniejszego jego rozumienia. materiały będące elementem kreacji i składową wystawy to odpowiednio przetworzone surowce pozwalające na samodzielne uczenie się uczniów. 


Świat bez słów

w 2019 roku skupiliśmy się na stworzeniu specjalistycznych pomocy dla uczniów niesłyszących i niedosłyszących, którzy potrzebują wsparcia w sferze poznawczej, społecznej i komunikacyjnej. studentki i studenci spotykali się z dziećmi i nauczycielami w szkole i przedszkolu, co pomogło im zrozumieć problemy edukacyjne tej grupy. wszystkie projekty były merytorycznie konsultowane z pedagogami, dzięki czemu odpowiadają szczególnym potrzebom edukacyjnym uczniów z wadą słuchu. zrealizowane projekty zostały przekazane nauczycielom i wzbogacają codzienną pracę dydaktyczną.

Świat Montessori

w kolejnym roku wyzwaniem projektowym było stworzenie inspirowanych pedagogiką Montessori pomocy rozwojowych dla przedszkolaków. nie mając wcześniejszych doświadczeń w tym zakresie, zrealizowaliśmy projekt całkowicie zdalnie. studentki i studenci konsultując się z nauczycielami posiadającymi przygotowanie w zakresie metody Montessori, stworzyli pomoce rozwojowe, które zaspokajają naturalną potrzebę odkrywania i doświadczania, zapewniając dzieciom samodzielność podczas nauki. zadbaliśmy także o to, żeby pomoce były estetyczne, wykonane z naturalnych materiałów. wszystkie pomoce powstałe w ramach projektu zostały przekazane do przedszkola i stały się stałym wyposażeniem sal, do których dzieci mają swobodny dostęp.

Świat rzemiosła

część projektów była wykonywana w ramach współpracy z fabryką zabawek PILCH z Ustronia. firma specjalizuje się w produkcji ekologicznych zabawek i pomocy edukacyjnych z drewna. wszystkie techniczne kwestie związane z wykonaniem, wyborem materiałów i przygotowaniem do realizacji były konsultowane z panem Jerzym Wojtasem. Firma PILCH wypożyczyła także na wystawę prototypy pomocy, które przygotowano na potrzeby realizacji projektu.

Autorzy:

Marcin Bęben, Bartek Biegański, Magda Bilińska, Krzysztof Bogacz, Paweł Bogdanik, Hanna Bogusławska, Marta Brylak, Daria Cebula, Natalia Chwirot, Rafał Czuchryta, Natalia Demska, Katarzyna Dudziak, Zuzanna Gałczyńska, Julia Gorlicka, Radosław Gruszczyński, Mateusz Hapka, Paweł Janik, Justyna Janus, Mariusz Jochymczak, Monika Kmiecińska, Nikola Kowalska, Julia Lorenz, Lidiya Lukashuk, Yana Malunova, Adrian Melka, Liubov Melnyk, Hanna Moczulska, Filip Musiał, Filip Niżankowski, Szymon Nowotarski, Zuzanna Okrutna, Justyna Olczak, Daniel Olszowski, Magdalena Olszyńska, Katarzyna Ostaszewska, Konrad Paradowski, Aleksandra Pawłowska, Artur Potyrała, Maciej Raczycki, Piotr Siwko, Jakub Smoleń, Joanna Smołka, Michał Sobieraj, Martyna Sojka, Patryk Sowa, Klaudia Sziler, Marzena Szlachetka, Paulina Szpikowska, Urszula Szwajlik, Emilia Świątek, Oliwia Tamborska, Daria Trofimowa, Nataliia Tykhun, Marek Wolak, Katarzyna Zielińska, Miłosz Zimnik, Alicja Zimoląg, Karolina Zych, Andrzej Żurakowski


Partnerzy: 

Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących oraz z innymi niepełnosprawnościami we Wrocławiu 

Projekty prezentowane na wystawie konsultowały: Anna Drzewiecka, Aleksandra Oleksyk, Małgorzata Pelowska, Anna Szotkowska, Jolanta Trznadel, Małgorzata Żmuda


Przedszkole Sowia Akademia we Wrocławiu 

Nauczyciele konsultujący projekt: Kamila Dujin, Maciej Senderowski


Prowadząca zajęcia, koordynatorka i konsultantka projektu:

Małgorzata Ciesielska, Uniwersytet SWPS