prawa (każdego) człowieka

Niniejszą wystawą chcemy zwrócić uwagę na problem przestrzegania praw (każdego) człowieka, przestrzegając jednocześnie przed uproszczeniami interpretacyjnymi w kontekście bieżącej sytuacji politycznej – prawa człowieka są podstawowymi normami, które przysługują każdemu z nas bez względu na jakiekolwiek warunki polityczne, gospodarcze czy kulturowe. Prawa człowieka mają charakter powszechny, przyrodzony, niezbywalny, nienaruszalny, naturalny i niepodzielny. Celem naszej wystawy jest przypomnienie o tym, że wszelkie formy wykluczeń są łamaniem praw nam przysługującym. Zachęcamy do zwiedzania wystawy – chwili refleksji i dalszego stosowania.


Wystawa jest dostępna do wolnego zwiedzania w Galerii Grafiki SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, we Wrocławiu przy ul. Ostrowskiego 30b na zewnętrznej ścianie ekspozycyjnej galerii. 


W projekcie plakatów wykorzystano krój pisma Brygada 1918. Krój ten jest cyfrową rewitalizacją kroju Brygada z 1928 r. zaprojektowaną na 10-lecie odzyskania niepodległości Polski prawdopodobnie przez Adama Półtawskiego. Cyfrowa rewitalizacja uświetniła z kolei obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Krój pisma jest uznany za istotny dorobek artystyczny i symbol odrodzonej Rzeczypospolitej. Nazwa Brygada 1918 odwołuje się do Brygad Legionów Józefa Piłsudskiego walczących o wolność. Cyfrowa czcionka jest  dostępna dla każdego użytkownika bezpłatnie.

  • autorzy wystawy: mateusz antczak, małgorzata ciesielska, katarzyna sowa, mariusz wszołek
  • zdjęcia: michał jakubowicz