Zespół Małgorzata Jabłońska
dr sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych
artystka wizualna, projektantka graficzna, kuratorka sztuki,
autorka tekstów o sztuce
Zajmuje się przede wszystkim grafiką, w tym różnymi formami narracji graficznej (komiks, picturebook, obiekt graficzny) oraz – we współpracy z Piotrem Szewczykiem – działaniami w zakresie nowych mediów. Uczestniczka wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw sztuki współczesnej w kraju i za granicą (m.in. w Szwecji, Niemczech, Holandii, Austrii, Włoszech, Grecji, Korei) oraz festiwali animacji (m.in. Polska, Niemcy, Włochy, Rumunia, Ukraina).
Jako artystka wizualna współpracowała z renomowanymi ośrodkami sztuki współczesnej, takimi jak m.in.: Instytut Polski w Duesseldorfie i Wiedniu, przestrzeń artystyczna Parismoskau w Lipsku, galeria Raster w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Galeria Grafiki i Plakatu w Warszawie, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Galeria Arsenał w Białymstoku, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Centrum Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Otwarta Papiernia w Jeleniej Górze, Galeria Miejska w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu, Galeria Intymna – Czytelnia Sztuk Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Rondo Sztuki w Katowicach, galerie Polskiego Związku Artystów Plastyków w Gliwicach i Dom Artysty Plastyka w Warszawie.
Jako projektantka graficzna realizuje ilustracje i okładki dla prasy, katalogi, książki autorskie, infografiki, okolicznościowe materiały graficzne dla różnych instytucji kultury. Jej prace graficzne ukazały się w pismach: Ultramaryna, Umělec, Machina, CITY Magazine, Fluid, Fa-art, Opcje, Ha-art, Arteon, Rzeczpospolita, Aspiracje, W kratkę.
W zakresie projektowania graficznego współpracowała m.in. z Galerią Arsenał w Białymstoku, Instytutem Polskim w Duesseldorfie, Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach i niezależną wytwórnią płytową MikMusik!. Współpracowała także z sektorem biznesowym, głównie w zakresie projektowania znaku graficznego i grafiki na produkty.
2018, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, wydział grafiki i komunikacji wizualnej uzyskanie stopnia doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne (rozprawa doktorska pt.: Znaczenie Neuronauki w realizacji cyklu prac graficznych neuro w oparciu o motywy autobiograficzne i metaforyczne).
2007 – 2008, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Historii Sztuki, podyplomowe studia muzealniczo-kuratorskie (praca dyplomowa: międzynarodowa zbiorowa wystawa sztuki współczesnej reisefieber, rondo sztuki, Katowice [kuratorowanie projektów Katy Adamek i Doroty Podlaskiej w ramach wystawy zbiorowej]).
2001 – 2002, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, wydział edukacji, kurs nadający uprawnienia pedagogiczne.
1996 – 2001, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, wydział grafiki w Katowicach, studia magisterskie na kierunku grafika w zakresie projektowania graficznego.
2001, dyplom magisterski z wyróżnieniem z projektowania graficznego w pracowni nowych mediów (praca dyplomowa pt.: o:koliczność-o:sobliwość). Studia zakończone oceną celującą.
Wybrane wystawy indywidualne:
2020, sztuka_w_przestrzeni — odsłona 2 — Małgorzata Jabłońska, w ramach projektu sztuka_w_przestrzeni, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach,
2018, Neuro, Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu;
2017, Neuro.Szkice, Mała Przestrzeń, BWA Katowice;
2017, Bio, cykl Kadry pod napięciem, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Radom
2016, Niewyczerpana, Galeria Intymna Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach;
2015, Bio, Galeria A-19, stacja metra Marymont, Warszawa;
2012, Dzikie/Wild, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa (z Piotrem Szewczykiem);
2007, The Circle & The Square, Instytut Polski w Duesseldorfie, Niemcy (z Piotrem Szewczykiem).
Wybrane wystawy grupowe:
2021, Arte Laguna Prize, Arsenał Północny, Wenecja – międzynarodowa wystawa finalistów 14 i 15 edycji konkursu Arte Laguna Prize
2021, Alfabet sztuki dziecka, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
2020, Przestrzeń środka , Otwarta Papiernia, Jelenia Góra w ramach 7. Mediations Biennale Polska 2020, Horyzont Zdarzeń;
2020, 7. Mediations Biennale Polska 2020, Horyzont Zdarzeń, Cukry, Warszawa
2020, sztuka_w_galerii, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
2020, Międzynarodowe Triennale Małych Form Grafiki, Galeria Miejska, Łódź;
2019, II Ogólnopolskie Triennale Grafiki Artystycznej Grafiteka , Dom Artysty Plastyka, Warszawa;
2018, Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Bunkier Sztuki, Kraków, wystawa główna;
2016 Nowe ilustracje, Galeria Arsenał, Białystok;
2009, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty (z Piotrem Szewczykiem);
2005, 6. Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej Habitat , Muzeum Narodowe w Szczecinie;
2003 PRAGUEBIENNALE 1. Peripheries become the center. Seduced: Recent Polish Art, Národní Galerie v Praze, Veletržní Palác, Praga, Czechy.
Współkuratorowała i kuratorowała wystawy:
2008, Reisefieber, Rondo Sztuki, Katowice
2020, Przestrzeń środka , Otwarta Papiernia, Jelenia Góra w ramach 7. Mediations Biennale Polska
2020, Horyzont Zdarzeń
od 2019 do nadal, Katedra Grafiki Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, adiunktka, członkini Instytutu Projektowania
2012 do nadal, Podyplomowe Studia Projektowania Graficznego,
Katedra Sztuk Pięknych i Projektowych, Wydział Architektury, Politechnika Śląska, wykładowczyni
2006 – 2012 Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Filia w Bytomiu,
od roku 2006 — studia licencjackie Sztuka Nowych Mediów, od 2009 — studia podyplomowe — Grafika komputerowa, od 2009 — studia licencjackie, kierunek Grafika, wykładowczyni