Zapraszamy do Galerii Grafiki na spotkanie z Michaelem Kurzwellym, autorem książki „Nowa Amerika”, orędownikiem idei państwa-miasta „Słubfurt”, współtworzonego przez międzynarodową społeczność artystów-wolontariuszy.
W jaki sposób sztuka rezonuje społecznie? Jak włączać sztukę do badań naukowych? Jakie są nowe obszary funkcjonowania sztuki? Jaką rolę pełni sztuka wobec stereotypów i uprzedzeń? Seminaria „Sztuka ze Społecznością” przedstawiają twórczość artystów pracujących z różnymi warstwami, grupami, społecznościami poza obszarem widzialności. Rozmawiamy o pozainstytucjonalnych formach praktyk artystycznych, stawiania oporu i uczenia przez sztukę.
„W filozoficznych rozprawach o neurologii, psychologii, socjologii i naturalnie w sztuce pytanie o konstrukcję rzeczywistości odgrywa bezustannie ważną rolę. Radykalny konstruktywizm oznacza, że rzeczywistość powstaje przez przetworzenie i pobudzenie zmysłów w systemie nerwowym, by następnie, poprzez zebrane doświadczenia powstały połączenia tworzące rzeczywistość. Jak prawdziwa jest rzeczywistość, przez co względnie zostaje ustanowiona? Od dwudziestu dwóch lat Michael Kurzwelly żyje w różnych rzeczywistościach, które kreuje i do których zaprasza innych ludzi jako współtwórców. Jego działania są zabawą, ale i jednocześnie nie są zabawą, ponieważ wymyślone rzeczywistości mają wpływ na nasz świat równoległy”.