Zajmujemy się wykorzystaniem społecznie zorientowanych doktryn projektowych do rozwiązywania problemów na drodze ich diagnozy i dostarczania rozwiązań prostych w użyciu. Pracujemy w oparciu o zasady partycypacyjnego (co-design) i społecznie zaangażowanego projektowania (humanity centered design), pełniąc rolę zewnętrznych doradców (design consulting) oraz badaczy, poszukujących odpowiedzi na to, jak w miejsce zmiany przez katastrofę, zaproponować zmianę przez design. Współpracujemy z organizacjami, które są świadome znaczenia budowania jasnego, klarownego i wolnego od sprzeczności profilu oraz komunikacji (również tej wizualnej), oraz tymi, którym bliskie jest wrażliwe społecznie i środowiskowo projektowanie.
W ramach centrum działamy w oparciu o dwie ścieżki badawczo-rozwojowe:
Ścieżka legal design
Zajmuje się zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianym dostępem do prawa, eksplorując możliwości zastosowania myślenia projektowego w prawie, poszukuje innowacji społecznych na styku prawa, komunikacji społecznej i projektowania graficznego (information design, participation design, inclusion design)
Ścieżka design studies
Podejmuje zagadnienia badawcze i teoretyczne w drodze do paradygmatyzacji designu jako dyscypliny naukowej – szczególnym przedmiotem zainteresowania są dla nas alternatywne doktryny projektowe (transformation design, socially sensitive design), decentralizacja edukacji projektowania oraz łączenia praktyki projektowej z nauką o komunikacji społecznej (communication design).
Nauka i rozwój
Aktywnie uczestniczymy w obiegu naukowym w zakresie design studies i legal design. Naszym celem jest budowanie pozycji wiodącego ośrodka naukowego, którego agendę wyznaczają badania i refleksja nad łączeniem praktyki projektowania i nauki o komunikacji (communication design).
Współpraca z biznesem
Współpracujemy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, projektując rozwiązania z obszaru społecznie wrażliwego projektowania. Transferujemy do biznesu wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne związane z legal design, pełniąc przy tym rolę zewnętrznych doradców i szkoleniowców.
Upowszechnienie
Podejmujemy się realizacji projektów pro publico bono, które mają na celu promowanie idei powszechnego dostępu do prawa i społecznej sprawiedliwości. W centrum zainteresowania stawiamy działania, które zmniejszają społeczne nierówności poprzez partycypacyjne, zorientowane na człowieka, uniwersalne projektowanie.
Prezentacja projektu „Zmiana przez design. Legal design. Konstytucja, która angażuje” podczas 15. Przeglądu Projektowego Agrafa’24